Titulní obrázek

Dacia Logan osloví zákazníky svou cenou

Rumunský výrobce Dacia má v rukávu jedno velké eso - nový Logan. Své zákazníky přitáhne určitě cenou vozu. Základní výbavu totiž pořídíte jen za 159 000 korun.

Nejvýraznější technickou změnou oproti předchozí generaci je "nová platforma", pod čímž si představte především rozvor prodloužený o 6 cm. 

V interiéru si všimnete nové palubní desky, která se ukázala v Sanderu. Tady není jiná, a to jak do rozložení, tak co do výbavy. I tady najdete režim EKO, který sníží výkon motoru, přiškrtí topení a klimatizaci a výsledkem by měla být úspora paliva až 10 %.

S větším rozvorem přichází i více prostoru pro cestující vzadu, kde na tom předchozí generace byla jen průměrně. Teď dostanou kolena zadních cestujících o 3,3 cm místa navíc. Velikost kufru je v základním uspořádání 510 litrů. Pokud ale sklopíte zadní sedadla, naroste úložný prostor na 1257 litrů. V základu dostanete ABS, ESC, 4 airbagy a 3 roky záruku. Pokud potřebujete co nejlevnější dopravní prostředek, kterým se dopravíte z bodu A do bodu B, můžete brát základní cenu 159 000 Kč za svou. Jestli ale máte v plánu trávit za volantem více času, zaměřte se jen na nejvyšší výbavu Arctica.

Jen s tou dostanete manuální klimatizaci, rádio s bluetooth a MP3, výškově nastavitelný volant a sedadlo nebo palubní počítač. I v tomto případě ale bude Logan stát na ocelových kolech, bez elektricky ovládaných zadních oken a bez rezervy.

Rozdíl oproti nejbližší konkurenci se stírá, čím vyšší požadavky na auto kladete. Většina příplatkové výbavy je ale naceněna velmi rozumně, rezerva vás přijde na 1500 Kč, elektrická okna vzadu na 3000 Kč, za tempomat dáte 6000 Kč a dotyková navigace stojí 5800 Kč. K té je ale nutné připočíst mapové pokrytí Evropy za 2990 Kč. Pokud budete chtít být rozhazovační, metalíza vás přijde na 10 000 Kč, hliníkové disky na 9000 Kč, zadní parkovací senzory stojí 6000 Kč, kožené sedačky přijdou na 12000 Kč.

Povinné ručení je zákonné pojištění vozidla, které chrání motoristy před škodami, které mohou způsobit při svých cestách ostatním. Z tohoto pojištění jsou kryty nejenom poškozená vozidla, silnice, domy, ale i škody na zdraví všech účastníků nehody.

Se všemi příplatky se celková částka zastavuje na hodnotě 321 600 Kč. I se zárukou na 6 let se Logan s přehledem vejde pod 330 000 Kč.

Kontrola vozu probíhá jednou ročně nebo po ujetí 20 000 km, cenu servisu víte dopředu, takže přesně víte, kolik za pět let provozu Logana zaplatíte. V případě motoru 0,9 TCe se v prvních třech letech jedná o částku 2280 Kč, dohromady za pět let pravidelného servisu dáte 14 820 Kč.