Titulní obrázek

Ruská Lada brzy zaútočí

AvtoVAZ je v Rusku bezesporu největší výrobce automobilů. Zároveň jsou prodeje společnosti také nejvyšší. Před krachem ji nedávno zachránila aliance Renault-Nissan.

Podle podmínek dohody, která bude dokončena v polovině roku 2014, proinvestuje francouzsko-japonská aliance 23 miliard rublů a získá v joint-venture většinovou kontrolu 67,13 %, zbytek balíku akcií bude patřit společnosti Russian Technologies. Obě pak dohromady ovládnou 74,5% AvtoVAZu.

Lada se chce soustředit hlavně na domácí ruský trh. Loni se na něm zvýšil odbyt o 40 % na 2,6 milionu jednotek a letos by měl dosáhnout ještě o 300 tisíc aut více. Potenciál růstu je tak stále značný. Rusové navíc bohatnou, podle analýzy banky Sberbank spadá do střední třídy již zhruba 15-30 milionů lidí.

Rusko je nyní na nejlepší cestě stát se největším automobilovým trhem v Evropě do roku 2015.  Ladě by měly pomoci zdroje Renaultu a Nissanu, hlavně těch technických. Všechny tři značky by měly do tří let prodat dohromady 1,4 milionu aut.

Povinné ručení online: neobíhejte pojišťovny a nezvěte si domů pojišťovací poradce? Využijte sjednání povinného ručení online přes internet. Ušetříte drahocenný čas, v kalkulátoru pojištění naleznete optimální sazbu pro vaše vozidlo a navíc výrazně ušetříte.

Dalším cílem jsou okolní země bývalého Sovětského svazu. V současnosti Lada vyrábí i jeden model přímo od Renaultu: Largus, což je přeznačkovaná Dacia Logan MCV včetně dodávkové verze.