Titulní obrázek

V Německu jdou prodeje vozů dolů

Došlo i na Německo. Ekonomická krize se dotkla i poklesu tamějšího prodeje nových vozů. V lednu klesl meziroční průměr o deset procent. 

Hledáte nejlevnější povinné ručení pro váš vůz? Využijte Srovnávač pojištění vozidel a ušetřete. Po zadání několika parametrů si můžete vybrat z nabídky více než deseti pojišťoven.

Prodej nových osobních automobilů v Německu se v lednu meziročně propadl o 8,5 procenta na zhruba 192 000 vozů. Uvedl to Svaz mezinárodních výrobců automobilů (VDIK). Dodal však, že poptávka by mohla v příštích týdnech posílit díky oživení německé ekonomiky.

V celém letošním roce by podle svazu mohl prodej v Německu překročit tři miliony vozů. V loňském roce prodej klesl o tři procenta na necelých 3,1 milionu vozů, napsala agentura DPA.

Podle centra pro automobilový výzkum CAR by mělo poptávku po automobilech podpořit rozsáhlé snižování cen ze strany výrobců i prodejců. Index CAR sledující mimořádné nabídky a slevy výrobců a prodejců automobilů se v lednu vyšplhal na doposud nejvyšší úroveň. Sdružení začalo tento index sestavovat před více než sedmi lety.

Německo je největším automobilovým trhem v Evropě. Pokles poptávky zaznamenaly minulý měsíc i další velké evropské trhy. Ve Francii se prodej snížil o 15 procent a v Itálii se propadl téměř o 18 procent.

Poptávka v Evropě je nyní pod tlakem kvůli negativním dopadům dluhové krize na ekonomiku. Podle poradenské firmy LMC Automotive letos prodej aut v Evropě klesne o 1,7 procenta na 17,8 milionu vozů.

U rumunské značky Dacia je to však naopak. Prodejům se poslední době daří.